19th Calgary Underground Film Festival

April 25 - May 1, 2022

9th CUFF.Docs Documentary Film Festival

November 24-28, 2021

2004-2010

2010: 7th Calgary Underground Film Festival

FEATURE FILMS

MERANTAU (Indonesia, 2009, 106 min, Dir. Gareth Evans)
Preceded by the short film JUNK’S SHAMISEN (Canada, 2010, 10 min, Dir. Sol Friedman)

THE DISAPPEARANCE OF ALICE CREED (UK, 2009, 98 min, Dir. J. Blakeson)
Preceded by the short film YOUNGLOVE (Australia, 2008, 7 min, Dir. Ariel Kleiman)

A GUN TO THE HEAD (Canada, 2009, 88 min, Dir. Blaine Thurier)

THE QUEEN OF HEARTS aka LA REINE DES POMMES (France, 2009, 88 min, Dir. Valérie Donzelli)
Preceded by the short film HORSEFINGERS 2: I AM THE TIGER (USA, 2010, 9 min, Dir. Kirsten Kearse)

THE WILD HUNT (Canada, 2009, 96 min, Dir. Alexandre Franchi) *Director in Attendance.

THE REVENANT (USA, 2009, 135 min, Dir. D. Kerry Prior)
Preceded by the short film RANDOM TASK COLLECTIVE: BARRICADE (Calgary, 2009, 5 min, Dir. Matt Babinec)

WHEN YOU’RE STRANGE : A FILM ABOUT THE DOORS (USA, 2009, 90 min, Dir. Tom DiCillo)

CUMMINGS FARM (USA, 2009, 104 min, Dir. Andrew Drazek)
Preceded by the short film CAT MASK (Calgary, 2010, 5 min, Dir. Hussein Juma)

THE LIFE AND DEATH OF A PORNO GANG (Serbia, 2009, 90 min, Dir. Mladen Djordjevic)
Preceded by the short film FEEDER (UK, 2009, 4 min, Dir. Joseph Ernst)

SOUND ASPECTS OF MATERIAL ELEMENTS (Estonia, 2009, 57 min, Dir. John Grzinich) *Director in Attendance
Preceded by the short film PLASTIC AND GLASS (France, 2009, 9 min, Dir. Tessa Joosse) and INHERENT OBLIGATIONS (Estonia, 2009, 10 min, Dir. Rao Heidmets)

PUNISHMENT PARK: Retrospective Screening (USA, 1971, 88 min, Dir. Peter Watkins)

THE WILD AND WONDERFUL WHITES OF WEST VIRGINIA (USA, 2009, 89 min, Dir. Julien Nitzberg) *Director in Attendance
Preceded by the short film THE POODLE TRAINER (USA, 2010, 9 min, Dir. Vance malone)

SUCK (Canada, 2009, 90 min, Dir. Rob Stefaniuk)

ROBOGEISHA (Japan, 2009, 102 min, Dir. Noboru Iguchi)

MACHOTAILDROP (Canada, 2009, 91 min, Dir. Coret Adams & Alex Craig)
Preceded by the short film SUHA (Canada, 2009, 8 min, Dir. Robby Reis)

EDDIES: THE DOCUMENTARY (Calgary, 2010, 61 min, Dir. Michael Peterson) *Director in Attendance

SURFING ACROSS CANADA (Calgary, 2009, 44 min, Dir. Paul Boyd) *Director in Attendance

JEAN-MICHEL BASQUIAT: THE RADIANT CHILD (USA, 2010, 90 min, Dir. Tamra Davis)
Preceded by the short film PAINTED MOON (Calgary, 2009, 5 min, Dir. Leslie Bell)

TRASH HUMPERS (USA/UK, 2009, 78 min, Dir. Harmony Korine)
Preceded by the short film HERBERT WHITE (USA, 2010, 14 min, Dir. James Franco)

48-HOUR MOVIE MAKING CHALLENGE (Alberta, 2010, 120 min)

SHORTS: SNAPPY SNIPPETS 
ANAMANAGUCHI: MUSIC VIDEO (USA, 2009, 3 min, Dir. Jon Clark)
CEASE & DESIST (USA, 2009, 17 min, Dir. John Carluccio)
DEADSPIEL (Canada, 2008, 8 min, Dir. Jay Molloy)
CAN WE TALK? (UK, 2010, 11 min, Dir. Jim Owen)
LE QUELOUNE (THE CLOWN) (Canada, 2009, 11 min, Dir. Patrick Boivin)
EXCISION (USA, 2008, 18 min, Dir. Richard Bates Jr.)
RENEGADES ( USA, 2009, 12 min, Dir. Jim Hosking)
N.A.S.A.: A VOLTA (USA, 2009, 4 min, Dir. Alexei Tylvich)
THE REMONES (Canada/Calgary, 2010, 3 min, Dir. Christopher Malanchen)

 

2009: 6th Calgary Underground Film Festival

FEATURE FILMS

DIED YOUNG, STAYED PRETTY (Canada, 2008, 95 min, Dir. Eileen Yaghoobian) * Director in Attendance.
Preceded by the short film THE ARCHIVE (USA, 6 min, Dir. Dean Dunne)

MOMMA’S MAN (USA, 2008, 94 min, Dir. Azazel Jacobs)
Preceded by the short film BAG (Canada, 2009, 9 min, Dir. Jay Woolley)

GOOD DICK (USA, 2008, 86 min, Dir. Marianna Palka)
Preceded by the short film CITY OF NOISE (Canada, 2008, 5 min, Dir. Mitch Barany)

HANSEL AND GRETEL aka HANSEL GUA GRETEL (South Korea, 2008, 116 min, Dir. Pil-Sung Yim)

NERDCORE RISING (USA, 2008, 82 min, Dir. Negin Farsad)
Preceded by the short film MUTO (Italy, 2008, 7 min, Dir. Blu)

I SELL THE DEAD (USA, 2008, 90 min, Dir. Glenn McQuaid)
Preceded by the short film SIRENS aka SIRENAS (Spain, 2008, 6 min, Dir. Alejo Levis)

MONSTERLAND (Germany, 209, 71 min, Dir. Jörg Buttgereit)
Preceded by the short film TRICK SHARK (Canada, 2009, 4 min, Dir. Dave Teatro)

BIG MAN JAPAN aka DAI-NIPPONJIN (Japan, 2007, 113 min, Dir. Hitoshi Matsumoto)

GRAPHIC SEXUAL HORROR (USA/Sweden, 2009, 85 min, Dir. Barbara Bell, Anna Lorentzen)

TOKYO! (France/Japan/Germany/South Korea, 2008, 112 min, Dir. Bong Joon-Ho, Leos Carax, Michael Gondry)

BILLY WAS A DEAF KID (USA, 2009, 89 min, Dir. Rhett Lewis & Burke Lewis) * Director in Attendance.

GRACE (USA/Canada, 2009. 85 min, Dir. Paul Solet)
Preceded by the short film BLOOD SHED (Canada, 2008, 16 min, Dir. Jason Shipley)

VEER (USA, 2008, 102 min, Dir. Greg Fredette) * Director in Attendance.

CADAVRES (Canada, 2009, 117 min, Dir. Érik Canuel)
Preceded by the short film THE LEMON TREE (USA, 2008, 3 min, Dir. Ash Vu & William Campbell)

SHORTS: IN THE WILDERNESS
THE WIGLY (USA, 2009, 6 min, Dir. Victor Bonacore)
GOD OF TEARS (USA, 2008, 20 min, Dir. Max Margulies & Naoko Masuda)
DEAD DOG (UK, 2008, 8 min, Dir. Edward Jefferys)
MILK TEETH (UK, 2007, 11 min, Dir. Tibor Banoczki)
RIPPLE (UK, 2008, 18 min, Dir. Paul Gowers)
SAPSUCKER (USA, 2008, 12 min, Dir. Christopher Holmes)
GAUGE (USA, 2008, 10 min, Dir. Alistair Banks Griffin)
THE BLINDNESS OF THE WOODS (Argentina, 2009, 11 min, Dir. Martin Jalfen & Javier Lourenco)

SHORTS: DARK, DARING AND A LITTLE DISTURBING
DEMONOLOGY OF DESIRE (Canada, 2007, 22 min, Dir. Rodrigo Gudino)
VIOLETA (Spain, 2006, 9 min, Dir. Marc Riba & Anna Solanas)
THE GRIND (Canada, 2009, 10 min, Dir. Martin Pedersen)
THE FACTS IN THE CASE OF MISTER HOLLOW (Canada, 2008, 6 min, Dir. Rodrigo Guidino)
THE HORRIBLY SLOW MURDERER WITH THE EXTREMELY INEFFICIENT WEAPON (USA, 2008, 10 min, Dir. Richard Gale)
COLONY (Canada, 2008, 9 min, Dir. Michael Olson)
KIRKSDALE )USA, 2008, 21 min, Dir. Ryan Spindell)
TREEVENGE (Canada, 2008, 15 min, Dir. Rob Cotterill)

SHORTS: ONE RELATIONSHIP TO ANOTHER; AND AN INSTALLATION
LOVE IS DEAD (France, 2008, 17 min, Dir. Eric Capitaine)
ANATOMY OF NUMBERS (USA, 2008, 9 min, Dir. Erin E. Cantelo)
SHORT LIFE (Germany, 2008, 9 min, Dir. Daniel Suljic & Johanna Friese)
PEA VS. CARROT (USA, 2008, 5 min, Dir. Ben Hicks)
MILBE aka MITE (Germany, 2008, 6 min, Dir. Karl Tebbe)
ALEX AND HER ARSE TRUCK (UK, 2008, 15 min, Dir. Sean Conway)
G&G VS. THE FRENCHMAN (Canada, 2009, 4 min, Dir. Jeff L. Burke)
HORSEFINGERS3: STARFUCKER (USA, 2008, 13 min, Dir. Kirsten Kearse)
SICK FILM (UK, 2006, 20 min, Work No. 610, Dir. Martin Creed)

48 HOUR MOVIE MAKING CHALLENGE
ANOTHER FAR OUT EXPERIENCE (Team: Garth Whelen & Another Far Out Experience)
FANTASY IS HARD (Team: Gordon McDowell & Cambrian House)
GRANDE GRINGO: MAN OF ACTION (Team: Ty MacPherson & Dr. Robotnik)
HARD TO SWALLOW (Team: Ivona Mikulic & Fluid Exchange)
HARD DONE BY (Team: Cody Fitzsimmons & Kamikaze Productions)
MONSTER LATE FEES (Team: Kelley Rae Morning Bull & Keldog Crew)
HI NUNE (Team: Eric Ong & La Fonda’s Babies)
STRANGER (Team: Brendon Rathbone & Mos Eisley Cantina Band)
THE NEW WEST (Team: Jonathan Moxness & Short Sword Films)
DJARUM BLACK (Team: Luke Black & Sk-at-tack)
JUATOURAGE (Team: Juan Delgado & Skinny Ties)
QUEST TO THE CAVERNS OF CANTALOUPE (Team: Mumtaz Adatia & Sprockets)
OLYMPUS CORPORATION (Team: Paige K. Bonnetta & Stolo’s Steak Sandwhich)
REVENGE OF THE BEHEMOTH (Team: Colby Jones & The Mobileers)
LET’S GET DIGITAL (Team: Caitlind R.C Brown & The Supah 8s)
ONE BAD APPLE (Team: JD Hodge & Twizted Kurten)

 

2008: 5th Calgary Underground Film Festival

FEATURE FILMS

WHAT WE DO IS SECRET (USA, 2007, 92 min, Dir. Rodger Grossman) * Director in Attendance.

ADAM’S APPLES (Denmark, 2005, 94 min, Dir. Anders Thomas Jensen)

SPINE TINGLER! THE WILLIAM CASTLE STORY (USA, 2007, 80 min, Dir. Jeffrey Schwarz)
Preceded by the short film TOKYO ROCK ‘N’ ROLL (Switzerland, 2007, 4 min, Dir. John Canciani)

BAGHEAD (USA, 2008, 84 min, Dir. Jay and Mark Duplass)

FROWNLAND (USA, 2007, 106 min, Dir. Ronald Bronstein)
Preceded by the short film A ROOM WITH ASKEW (Australia, 2007, 5 min, Dir. Gregory Godhard)

FRANK & CINDY (USA, 2007, 73 min, Dir. GJ Echternkamp)
Preceded by the short film I HAVE SEEN THE FUTURE (Calgary, 2007, 6 min, Dir. Cam Christensen)

PORTAGE aka CROOKED LAKE (Canada, 2007, 87 min, Dir. Matthew Miller, Ezra Krybus, Sascha Drews)

JACK BROOKS: MONSTER SLAYER (Canada, 2007, 90 min, Dir. Jon Knautz)
Preceded by the short film GREYCON 4 (Calgary, 2007, 7 min, Dir. Brandon Blommaert)

MACHINE GIRL aka KATAUDE MASHIN GARU (Japan, 2008, 96 min, Dir. Noboru Iguchi)

THE WACKNESS (USA, 2008, 110 min, Dir. Jonathan Levine)

ON EVIL GROUNDS aka AUF BOSEM BODEN (Austria, 2007, 82 min, Dir. Peter Koller)

EXTE: HAIR EXTENSIONS (Japan, 2007, 108 min, Dir. Sion Sono)

SHORTS PACKAGE #1
SUMMERSONG (Calgary, 2007, 5 min, Dir. Doug Cook)
YOU BETTER WATCH OUT (Australia, 2007, 22 min, Dir. Steve Callen)
FLY aka MOSCA (Argentina, 2006, 1 min, Dir. Juan Arata)
THEIR CIRCUMSTANCES (USA, 2007, 10 min, Dir. Jihyun Ahn)
TIGHT (Spain, 2006, 11 min, Dir. Sergi Vizcaino)
ABOUT SOCKS AND LOVE (Slovak Republic, 2008, 7 min, Dir. Michaela Copikova)
G&G: SUPERMAN’S TIGHTS (Edmonton, 2007, 3 min, Dir. Jeff L. Burke)
FEAST (Hungary/South Korea/ USA, 2008, 3 min, Dir. Adel Kerpely & Jihyun Ahn)
THE OUTHOUSE (USA, 2008, 5 min, Dir. Jack Truman)
THE WINDFISHERMAN (Canada, 2007, 12 min, Dir. Anna McRoberts)

SHORTS PACKAGE #2
ACCIDENT aka NEHODA (Slovak Republic, 2007, 3 min, Dir. Veronika Obertova)
THE DARKSIDE (Spain, 2007, 19 min, Dir. Jose Corral)
SOMETIMES (Canada, 2006, 30 sec, Dir. Scott Amos)
SIDE EFFECTS MAY INCLUDE (USA, 2007, 4 min, Dir. Shad Clark)
IT CAME FROM THE WEST (Denmark, 2007, 16 min, Dir. Tor Fruergaard)
SUNDAY HOLDUP (Calgary, 2007, 5 min, Dir. Sean Smith)
ANTICIPATION (Calgary, 2008, 3 min, Dir. Ryan Gustafson)
VICTOR Y LA MAQUINA aka VICTOR AND THE MACHINE (Spain, 2006, 9 min, Dir. Carlos Talamanca)
SPEKTR: THINGS THAT GO BUMP IN THE NIGHT (Denmark, 2007, 3 min, Dir. Thomas Pors)
MADE IN JAPAN (Spain/USA, 2007, 6 min, Dir. Ciro Altabás)
SPIDER (Australia, 2007, 9 min, Dir. Nash Edgerton)

48 HOUR SCI-FI CHALLENGE
TEAM: A FAR-OUT EXPERIENCE (Dir. Garth Whelem)
TEAM: BUSINESS TIME (Dir. Cameron Clowe)
TEAM: CAMBRIAN HOUSE (Dir. Gordon McDowell)
TEAM: DR. ROBOTNIK (Dir. Ty MacPherson)
TEAM: LA FONDA’S BABIES (Dir. Eric Ong)
TEAM: THE MEN WHO FELL TO EARTH (Dir. Caitlind R.C Brown)
TEAM: MOS EISLEY CANTINA BAND (Dir. Dan Santerra)
TEAM: PARTY BOT LOVE (Dir. Ivona Mikulic)
TEAM: POLY EMBRYONIC NINJA BIO BOTS FROM BEYOND (Dir. Spencer Estabrooks)
TEAM: PRETTY OKAY PICTURES (Dir. Luke Black)
TEAM: PSYINTIFIC (Dir. Duncan Kenworthy)
TEAM: RAD COW (Dir. Spencer Idnouye)
TEAM: REMOTE RUN PICTURES (Dir. David S. Ogilvie)
TEAM: SHORT SWORD FILMS (Dir. Jonathan Moxness)
TEAM: SISTER BABY (Dir. Jonah Sinclair & Ben Herold)
TEAM: THE SIZEABLE MEN (Dir. AJ Demers)
TEAM: STUFF PRODUCTIONS (Dir. Paul Boyd)
TEAM: THREAT TO SOCIETY (Dir. Cody Fitzsimmons)
TEAM: TODD’S CREW (Dir. Bryson Montgomery)

PICTURING THE YUKON: DVD ANTHOLOGY LAUNCH
AYDAYGOOAY (2007, 6 min, Dir. Mary Code)
SMALLFILM (2007, 5 min, Dir. Richard Lawrence)
MY INDIAN BUM (2007, 5 min, Dir. Kerry Barber)
TWO WINTERS (2004, 23 min, Dir. Carol Geddes)
DAWSON TOWN MELTED DOWN (2007, 6 min, Dir. Lulu Keating)
ARTIFACTS (2006, 36 min, Dir. Andrew Connors)
BOAR ATTACK (2006, 4 min, Dir. Jay White)
STONE BRUISE (2006, 4 min, Dir. Dan Sokolowski)
DOGS IN CONCERT (2005, 8 min, Dir. Werner Walcher)
RAM (2001, 3 min, Dir. Paul Henderson & Mike Yuhasz)
THE ELVIS PROJECT (2003, 45 min, Dir. Adam Green & Bill Kendrick)

 

2007: 4th Calgary Underground Film Festival

FEATURE FILMS

MATTHEW BARNEY: NO RESTRAINT (USA, 2006, 72 min, Dir. Alison Chernik)
Preceded by the short film MOTODROM (Germany, 2006, 10 min, Dir. Joerg Wagner)

DARKON (USA, 2006, 89 min, Dir. Andrew Neel & Luke Meyer)
Preceded by the short film WHO’S ON FIRST: THE MOVIE (USA, 2006, 5 min, Dir. Steve Barr & Danny Grossman)

PRINCESS (Denmark, 2006, 80 min, Dir. Anders Morgenthaler)
Preceded by the short film INFINITE JUSTICE (Germany, 2006, 3 min, Dir. Karl Tebbe)

8 BIT (USA, 2006, 72 min, Dir. Marcin Ramoki & Justin Strawhand)

DARKBEAT: AN ELECTRO WORLD VOYAGE ( USA, 2006, 55 min, Dir. Iris Cegarra)

NEIGHBORHOOD WATCH (USA, 2005, 90 min, Dir. Graeme Whifler) * Director in Attendance.
Preceded by the short film GOOD-BYE MR. SNUGGLES (UK, 2006, 5 min, Dir. Jonathan Hopkins)

THE GLAMOROUS LIFE OF SACHIKO HANAI (Japan, 2005, 90 min, Dir. Mitsuru Meike)
Preceded by the short film FILTHY FOOD (USA, 2006, 5 min, Dir. T. Arthur Cottam)

DANTE’S INFERNO (USA, 2007, 77 min, Dir. Sean Meredith)
Preceded by the short films THE BIRD, THE MOUSE AND THE SAUSAGE (USA, 2007, 6 min, Dir. Max Margulies & Naoko Masuda) and FOOD FIGHT (USA, 2006, 6 min, Dir. Steven Nadelman)

S&MAN (USA, 2006, 85 min, Dir. JT Petty) * Director in Attendance
Preceded by the short film MORBID CURIOSITY (USA, 2006, 5 min, Dir. Cindy Baer)

WRISTCUTTERS: A LOVE STORY (USA, 2006, 91 min, Dir. Goran Dukic)
Preceded by the short films UJBAZ IZBENEKI HAS LOST HIS SOUL (UK, 2006, 5 min, Dir. Neil Jack) and CINNAMON KISS (Canada, 2006, 3 min, Dir. Cameron Chapman)

OFF THE GRID: LIFE ON THE MESA (USA, 2007, 64 min, Dir. Jeremy & Randy Stulberg)
Preceded by the short films THORNOB: THE CAVEMAN INVENTOR (Canada, 2006, 3 min, Dir. Lee Chambers) and MAN VS WOMAN (USA, 2006, 14 min, Dir. Juan Carlo Vargas)

PIONEERS OF THE UNDERGROUND; A SERIES OF FILM PORTRAITS OF THREE LEGENDARY ICONS

DEREK JARMAN: LIFE AS ART (UK, 2004, 60 min, Dir. Andy Kimpton-Nye)

ANGER ME (Canada, 2006, 72 min, Dir. Elio Gelmini)

JACK SMITH & THE DESTRUCTION OF ATLANTIS (USA, 2006, 95 min, Dir. Mary Jordan)

SHORTS PACKAGE #1: SHORT SCARES
ZOMBIE MOVIE (New Zealand, 2006, 14 min, Dir. Micheal Asquith & Ben Stenbeck)
THE LISTENING DEAD (USA, 2006, 14 min, Dir. Phil Mucci)
THE EYES OF EDWARD JAMES (Canada, 2006, 15 min, Dir. Rodrigo Gudino)
UNCANNY (Canada, 2006, 16 min, Dir. Mario De Giglio-Bellemare)
ABBY: 01-96 (Canada, 1 min, Dir. Jon Garcia)
QUIET (USA, 2006, 17 min, Dir. Marshall McAuley)
4U (USA, 2006, 4 min, Dir. Ehren Koepf)
HAPPY BIRTHDAY 2 YOU (Spain, 2006, 14 min, Dir. David Alcalde)
HEADSHOT (Canada, 2006, 6 min, Dir. Dennis Heaton)

SHORTS PACKAGE #2: MIXED SHORTS
DECENSORTIZED (Canada, 2006, 4 min, Dir. Rick Trembles)
NIGHT BECOMES DAY (USA, 2006, 14 min, Dir. Jacob Hinmon)
ONE RAT SHORT (USA, 2006, 10 min, Dir. Alex Weil)
G&G: SOUP (Canada, 2006, 6 min, Dir. Jeff Burke)
STRANGERS (Slovakia, 2006, 7 min, Dir. Ondrej Rudavsky)
HAIRLADY (USA, 2005, 8 min, Dir. David Birdsell)
SVARMODER (Spain, 2006, 32 sec, Dir. Francisco Arasanz)
LUMP (UK, 2006, 13 min, Dir. Faye Jackson)
MR. CONSUMPTION (USA, 2006, 3 min, Dir. Max Margulies & Naoko Masuda)
MOOSECOCK (USA, 2006, 7 min, Dir. Will Hartman & Jonathan Grossman)

48 HR HORROR CHALLENGE: FINALISTS
BLOODY CHOCOLATES by Goremaster Splatterbots
TEXAS HOLD ‘EM by Semi-Horror Film Society
KILLING! by Classy Sassy Lassy
DOUBLE TROUBLE by Sheffield/Rodas
CHERRY PIE by Lafonda’s Babies
ARTISTIC LICENSE by Short Sword Films
FAST FOOD ABOMINATION by The Special Skills Monkey
IT’S IN THE SMELL by Cathode Ray Mission
LAST NIGHT by The Party Bot Crue
EMPATHY by Team Basement
THE LOCATION by Obscene But Not Heard
A TASTE OF THINGS TO COME by Dutch Lobster
A HORRIBLE WEEKEND by Stuff Productions
D O G by LIVE-Spelled Backwards
THE HEIST by Team Nightmarzatron
CURSE OF THE EXPLONUTS by Kingsland Massive
FLIPSIDE by Phinchic Productions
TO BE WITH YOU by Red Root
AN EVENING OF MURDER by Four In The Corner
THE HABIT by Something Simple

 

2006: 3rd Calgary Underground Film Festival

FEATURE FILMS

a/k/a TOMMY CHONG (USA, 2005, 75 min, Dir. Josh Gilbert) * Director & Tommy Chong in attendance.
Preceded by short film THE RECEIPT (USA, 2005, 16 min, Dir. Tim Garrick)

THE DISTRICT! (Hungary, 2004, 87 min, Dir. Aron Gauder)
Preceded by short film MARKER (Canada, 2005, 8 min, Dir. Karina Griffith)

EXILES IN LOTUSLAND (Canada, 2005, 70 min, Dir. Ilan Saragosti)
Preceded by short film RECYCLED LIFE (USA, 2005, 38 min, Dir. Leslie Iwerks)

THE PUFFY CHAIR (USA, 2005, 85 min, Dir. Jay Duplass)
Preceded by short films SLICE OF HEAVEN (USA, 2005, 6 min, Dir. Christopher Kinsella) & THE ONE O'CLOCK (U.S, 2005, 5 min, Dir. Kelsey Kleiman)

BUY IT NOW (USA, 2005, 62 min, Dir. Antonio Campos) Preceded by short films CLOWN (USA, 2004, 20 min, Dir. Karl Hirsch) & DIRTY GLITTER 1: DAMIEN (USA, 2005, 13 min, Dir. Aron Kantor)

SAINT MARTYRS OF THE DAMNED (Canada, 2005, 117 min, Dir. Robin Aubert)
Preceded by short film A HALF MAN (Canada, 2005, 5 min, Dir. Firas Momani)

MAD COWGIRL (USA, 2006, 89 min, Dir. Gregory Hatanaka)

FILM GEEK (USA, 2005, 72 min, Dir. James Westby)
Preceded by short films G&G: SAINT FICTION (Canada, 2005, 7 min, Dir. Jeff Burke) & THE FAN AND THE FLOWER (USA, 2005, 7 min, Dir. Bill Plympton)

NIGHTMARE (USA, 2005, 112 min, Dir. Dylan Bank)
Preceded by short film SEED (USA, 2005, 7 min, Dir. Bennett Cain)

SHORTS PACKAGE #1
HIRO (Canada, 2005, 20 min, Dir. Matthew Swanson)
FREE DOWNLOAD (Canada, 2006, 2 min, Dir. Dustin Molicki)
CHINGASO THE CLOWN (USA, 2005, 16 min, Dir. Elias Matar)
MEMORY LAPSE (Canada, 2005, 2 min, Dir. Scott Amos)
GOOPY SPASMS (Canada, 2004, 9 min, Dir. Rick Trembles & Mitch Davis)
NOTHING EVER HAPPENED HERE (Canada, 2005, 14 min, Dirs. Spencer Estabrooks & Derek Miller)
FAST (Canada, 2005, 1 min, Dir. Zoran Dragelj)
CITY PARADISE (UK, 2004, 6 min, Dir. Gaelle Denis)
DUMB ANGEL (Canada, 2005, 9 min, Dir. Deco Dawson)
REDITE (Canada, 2004, 2 min, Dir. Patrick Boivin)
A HARD DAYS WORK (Canada, 2006, 4 min, Dir. Shawna Pollack)
PHONE SEX GRANDMA (USA, 2005, 9 min, Dir. Jack Truman)

SHORTS PACKAGE #2
152 (U.S/Japan, 2005, 32 min, Dir. Darryl Knickrehm)
UPDEBUM (USA, 2004, 3 min, Dir. Jim Minton)
FUMI AND THE BAD LUCK FOOT (USA, 2006, 7 min, Dir. David Chai)
MISSING PERSON (Canada, 2006, 8 min, Dir. Trevor Smith)
DON'T FUCK WITH LOVE (USA, 2005, 2:30 min, Dir. Jim Starace & Rachel McIntosh)
DONKEY HARVEST (Canada, 2005, 11 min, Dir. Allan Lavasseur Brown)
ANONYMITY (USA, 2005, 6 min, Dir. Shad Clark)
PHANTOM CANYON (USA, 2006, 9 min, Dir. Stacy Steers)
SPIN (USA, 2005, 8 min, Dir. Jamin Winans)
HOMBRE KABUKI (USA, 2005, 10 min, Dir. Leo Age)
PRETTY KITTY (USA, 2005, 4 min, Dir. Gregory McDonald)

 

2005: 2nd Calgary Underground Film Festival

FEATURE FILMS

JIMMYWORK (Canada, 2004, 80 min, Dir. Simon Sauve) * Director in Attendance
Preceded by short film THE ONE SHOT (Canada, 2004, 15 min, Dir. Sean Whale)

MADE IN SECRET: STORY OF THE EAST VAN PORN COLLECTIVE (Canada, 2005, 90 min, Dir. One Tiny Whale) * Director in Attendance. Preceded by short film TALES OF MERE EXISTENCE (USA, 1999, 7 min. Dir. Lev)

EXIST (USA, 2004, 80 min, Dir. Esther Bell)
Preceded by short film 60 EXPLOSIONS (Canada, 2004, 1 min, Dir. Jennifer Matotek)

HAIR HIGH (USA, 2004, 77 min, Dir. Bill Plympton)
Preceded by short film GUARD DOG (USA, 2004, 5 min, Dir. Bill Plympton)

PUT THE NEEDLE ON THE RECORD (USA, 2004, 83 min, Dir. Jason Rem)
Preceded by short film THE AHMED EL-TYWIL PROJECT (Canada, 2004, 1 min, Dir. Ryan Hughes) &

RAVE AGAINST THE MACHINE (UK/ Bosnia, 24 min. Dirs. Richard Rudy, James Harvey, Stevan Riley)

CANADIAN HORROR RETROSPECTIVE #1:
THE CORPSE EATERS (Canada, 1974, 57 min, Dir. Donald R. Passmore, Klaus Vetter) * Film Introduction & Q&A with Caelum Vatnsdal and preceded by short film ZIT LOVER (Canada/USA, 2000, 11 min, Dir. Cyrus Helf)

CANADIAN HORROR RETROSPECTIVE #2:
SHIVERS (Canada, 1975, 84 min, Dir. David Cronenberg) * Film Introduction & Q&A with Caelum Vatnsdal

CANADIAN HORROR RETROSPECTIVE #3:
PLAYGIRL KILLER (Canada, 1966, 85 min, Dir. Erick Santamaria) * Film Introduction & Q&A with Caelum Vatnsdal
Preceded by short films ROBOT CITY 2 (Canada, 2005, 1 min, Dir. Malcolm Sutherland) &
EVIL VILLAIN (Canada, 2004, 2 min, Dir. Brian Macdonald)

SHORTS PACKAGE:
BOHEMIAN TOWN (Canada, 2004, 3:30 min, Dir. Helen Hill)
THE STRYKERZ (Canada, 2005, 28 min, Dir. Colin Askey)
AWKWARD (USA, 2004, 3 min, Dir. Cesat Kuriyama)
IMPACT (Canada, 2005, 6 min, Dir. Alan Powel)
THE SOUND OF WILLIE NELSON'S GUITAR (Canada, 2005, 16 min, Dir. Chris Cinnamon)
NATO NOSFERATU (Canada, 2004, 3:40 min, Dir. Tamara Vukor)
HAWAII (Canada, 2004, 7 min, Dir. Nick Schelle)
AEROPLANES (Canada, 2004, 1 min, Dir. Ryan Hughes)
PIECES OF EIGHT (Canada, 2004, 8 min. Dir. Jim Thalheimer)
STRUGGLES OF BEING A WRITER (Canada, 2004, 1:24 min, Dir. Michael Breuer)
THIS COULD BE YOU (Canada, 2005, 13 min, Dir. Kris Kosloski)

 

2004: 1st Calgary Underground Film Festival

FEATURE FILMS

TAMALA 2010: A PUNK CAT IN SPACE (Japan, 2003, 92 min, Dir. TOL)
Preceded by short film TWOSDAY (Canada, 2003, 3 min, Dir. Brian Batista)

COWARDS BEND THE KNEE (Canada, 2003, 68 min, Dir. Guy Maddin)
Preceded by short film MATTER (Canada, 1999, 10 min, Dir. Jason Asbell)

PIGGIE (USA, 2003, 98 min, Dir. Alison Bagnall)
Preceded by short film PARCEL (Canada, 2003, 2 min, Dir. Megann Reid)

5 SIDES OF A COIN (Canada, 2003, 70 min, Dir. Paul Kell)
Preceded by short film ARMOR OF GOD (USA, 2002, 13 min, Dir. Jim Haverkamp, Brett Ingram)

MONSTER ROAD (USA, 2003, 80 min, Dir. Brett Ingram)
Preceded by short film THE DEVIL LIVES IN HOLLYWOOD (Canada, 1999, 6 min, Dir. Amy Lockhart)

CELLULOID HORROR (Canada, 2003, 98 min, Dir. Ashley Fester) * Director in Attendance
Preceded by short film OLD BREED (Canada, 2003, 13 min, Dir. Ashley Fester)

LOVE OBJECT (USA, 2003, 91 min, Dir. Robert Parigi) * Director in Attendance
Preceded by short film SUBSIDIZED FATE (USA, 2004, 5 min, Dir. Lance Myers)

SHORTS PACKAGE:
HEROIN (Canada, 2003, 3 min, Dir. Jon Joffe)
FOO-FOO DUST (USA, 2003, 4 min, Dir. Gina Levy & Eric Johnson)
NEIGHBOURS (Canada, 2004, 6 min, Dir. Farrah Alladin)
UNTITLED (DISPLACEMENT SERIES #2) (Canada, 2004, 1 min, Dir. Pavitra Wickramasinghe)
GRETCHEN AND THE NIGHT DANGER (USA, 2004, 24 min, Dir. Steve Collins)
ALIEN (Canada, 2003, 2 min, Dir. Chris J Melnychuk)
PANIC ATTACK (USA, 2000, 13 min, Dir. Brett Ingram)

ART ON THE INSTALLMENT PLAN: 
Tom Andriuk, Brad Harms, Melissa Hefferman, Joe Kelly, Keith Murray, Damien Manchuk

Order CUFF Merch Become a CUFF member - it has all sorts of benefits